Ülkemizdeki tüketim alışkanlıklarını belirleyen faktörlerin başında ne gelir diye sorduğumuzda her birimizin aklına ürünlerin farklı yönleri veya özellikleri gelecektir. Ancak yapılan istatistiki çalışmalar göstermiştir ki, bir ürün alırken ülkemiz tüketicileri, en çok ürünün dayanıklılığı ile fiyatına dikkat etmektedirler. Daha sonra ise ürünün kullanışlı olması ile estetik olarak uyumlu olması aranan özelliklerden olmaktadır.

Özellikle zemin malzemeleri arayan kişilerin günümüzdeki en fazla talep ettikleri ürünlerin başında plywood gelmektedir. Plywood Hakkında başlıklı yazımızda da detayları belirtilmiş olduğu gibi plywoodların temel kullanım alanı zemin kaplamalarıdır. Bunun yanında inşaat ve dekorasyon sektörü başta olmak üzere dış cephe işlerinde, duvar giydirme ve duvar kaplaması yapılırken, kamyon ve tır kasası imalatında, gemilerin ve teknelerin inşası esnasında, mobilya ve oyuncak sektöründe, dekorasyon amaçlı işlerde ve buna benzer ağacın kullanılabileceği her işte plywood kullanımı yapılmaktadır.

Plywood, satıcıları plywood ticaretini yaparken bu ürünün ahşap bazlı olması nedeniyle doğal ve organik olduğunu; darbelere, suya ve neme karşı çok kullanışlı ve dayanıklı olduğunu ifade etmektedirler. Hal böyleyken müşterilerin zihinlerinde, bu söylemlerin bir pazarlama stratejisi olup olmadığı konusunda tereddütler oluşmaktadır. Biz de sizler için bu konuyu detaylı bir şekilde araştırıp plywood ürünlerinin özellikle de evlerin zemin kaplamaları için kullanılması açısından dayanıklı olup olmadığını ifade etmeye çalışacağız.

Plywood Dayanıklılığına Dair Teknik Veriler

Plywood ürünlerinin teknik talimnameleri ve şartnamelerine bakıldığında ürünün mukavemet değerlerine ilişkin veriler bolca bulunmaktadır.

tablo

Bu tablolar incelendiğinde, Plywood’un ana malzemesi olan ağacın türüne ve üretim esnasında uygulanan yoğunluk değerlerine bağlı olarak plywoodun bükülme mukavemetinin 65 ila 144 N/mm2 arasında değiştiği görülecektir. Basınç Mukavemeti değerlerinin ise 40 ila 71 N/mm2 dolaylarında olduğu anlaşılacaktır. Bir tüketici açısından düşündüğümüzde yukarıda verilen rakamsal ifadelerin çok fazla bir önem arz etmediği, bu rakamların plywood uzmanları için daha önemli ve anlaşılabilir olduğu değerlendirilmektedir. Bu nedenle de biz yazımızda, plywood alıp almama kararı verecek müşterilerin anlayabileceği dilden bir değerlendirme yapmayı daha uygun görüyoruz.

Plywood’un Kullanıldığı Sektörler Açısından Yapılan Değerlendirilmesi

Bir ürünün dayanıklılığını araştırırken kullanıldığı sektörlere bakmak kullanıcıya ürün hakkında önemli ipuçları verecektir. Yukarıda da ifade edildiği gibi ülkemizde ve dünyada ahşabın kullanılabileceği her alanda plywood kullanımı da yapılabilmektedir. Ancak bizim burada üzerinde durmak istediğimiz sektörler özellikle gemi, tır ve otomotiv sektörleridir. Plywood ürünleri bu sektörlerde çok kullanılmakta olup en önemli nedeni de ürünün mukavemetinin muadil ürünlere nazaran fazla olmasıdır.

Örneğin gemicilik gibi uzun süreli suya veya neme maruz kalınan ortamlar, dayanıklı bir ürün kullanılmasını gerekli kılmaktadır. Ayrıca taşımacılık sektöründe kimyasallara maruz kalınmasına rağmen zeminlerin, tavan ve yan cidarların da kimyasal ürünlerden etkilenmemesi gerekir. Bunun yanında gemicilik ve otomotiv sektörlerinde uzun süreli kullanıma ve aşırı yük taşınması durumlarına da mukavim olabilecek ürünler kullanılması gerektiği düşünüldüğünde bu alanlarda etkinlikle ve verimlilikle kullanılmakta olan plywoodun dayanıklılığı da ayan beyan ortaya çıkmaktadır.

Plywood’un Üzerine Yapılan Tamir ve Tadilat Uygulamaları Açısından Değerlendirilmesi

Özellikle zemin kaplaması için tercih edilse de kartonpiyer ve dekorasyon amaçlı da kullanılan plywoodlar üzerinde, evimize monte edildikten bir müddet sonra farklı ihtiyaçlarımız nedeniyle tamir ve tadilat ihtiyacı olabilmektedir. Pek çok ürün üzerine matkapla delik açılması mümkün değildir, zira bu işlem sonrasında deformasyon ve hatta çatlamalar görülebilmektedir. Bunun yanında bazı ürünler boya tutmadığı gibi boyanın neminden ötürü ürünlerde bozulmalar görülebilmektedir. Bu yaşanan problemler, plywood için kesinlikle geçerli değildir.

Plywood ürünlerin hepsine gönül rahatlığıyla boya yapılabilir, üzerlerine matkapla delikler açılabilir, istenen miktarda çivi çakılabilir. Plywood ürünleri için yapılan bu tip tadilat ve tamirat işlemleri neticesinde plywoodda hiçbir bozulma ya da farklı bir sıkıntı görülmeyecektir. Üretim esnasında son model teknoloji ile mukavemeti arttırılan plywood, tamir ve tadilata uygun özellikleri sayesinde tercih edilirliğini gün geçtikçe arttırmaktadır.

Diğer Ahşap Ürünleri ile Plywoodun Genel Bir Kıyaslaması

Plywood, diğer ahşap ürünleri ile kıyaslandığında özellikle mukavemetlik açısından çok üstün yönlere sahiptir. Diğer ahşap malzemelere nazaran daha kusursuz ve geniş ölçülerde üretilebilen plywood ürünleri, aynı kalınlık değerine sahip tahtalardan çok daha sağlamdır. Taşıma ya da çivilemeler sırasında yarılma olasılığı hemen hemen bulunmayan plywoodların levhaları çapraz olarak yapıştırıldığından dolayı çekme veya şişme problemi de yaşanmamaktadır.

Kontrplak teknolojisinde liflerin birbirine dik olarak üretilmesi inovatif bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Liflerin birbirlerine dik olması sayesinde alt, üst ya da en dışta bulunan levhaların ve bunların hemen arkasındaki katmanların lifleri de aynı yöne bakmaktadır. Bu tasarım ise plywoodun, diğer ahşap bazlı ürünlere nazaran çok daha dengeli bir özelliğe sahip olması yanında dönme ya da esneme yapmamasının da sebebi olmaktadır.

Sonuç Ve Değerlendirme

Kontrplak ya da plywood ürünler üretilirken; ağaçların soyulması sonrasında işçilik marifetiyle ortaya çıkarılan papellerin lif yönleri çapraz bir şekilde yapıştırılmaktadır. Daha sonrasında çok yüksek sıcaklık ve basınç değerleri altında ürünler preslenmekte, birbirine yapıştırılmakta ve böylece plakalar halinde plywood üretimi sağlanmaktadır. Önemli ölçüde sağlam olması, çekme ya da şişme gibi problemlere neden olmaması yanında üstün mekanik ve fiziksel özellikleri sayesinde çivi ve vida tutma yeteneği, plywoodun çok tercih edilme nedenlerindendir.

Gemicilik ile yüksek ölçekli kargo ve taşımacılık yapılan sektörlerde etkinlikle kullanılıyor olması, plywood dayanıklı mı sorusunu soran alıcılar için önemli bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer ahşap ürünleri ile kıyaslandığında kolay işlenebilir olması ile dekoratifliği nedeniyle de çok tercih edilen plywood, esneme ve dönme yapmaması nedenleriyle de uzun yıllar sağlam bir şekilde kullanıma uygun bir üründür.

Zemin kaplama malzemesi temin etme aşamasındaysanız ve bu konuda endişeleriniz varsa, sitemizde bulunan plywood ile ilgili bilgileri inceleyebilirsiniz. Sektörde yılların deneyimine sahip Öztürk Kontrplak, dış mekânlar da dahil olmak üzere tüm yaşam alanlarınız için plywood kullanımını önermektedir. Herkese ve her keseye uygun zengin plywood ürün yelpazemizi ve ekonomik fiyatlarımızı inceleyerek, uygun fiyata plywood sahibi olabilirsiniz. Her türlü soru ve sorunlarınız için günün her saati bizi arayarak destek talebinde bulunabilirsiniz.

Kontrplak Su Kontrası Fiyatları Osb Plywood tarafından yayımlandı
Firmamız 2005 yılında İstanbul Anadolu yakası Kartal Yakacık semtinde kurulmuş olup faaliyet alanları içerisinde; Marin Kontrplak, Kontraplak, Osb, Plywood, Kayın Marin Kontrplak, Kavak Kontrplak, Su Kontrası, Huş marin Kontrplak, Ekopan, Ecowood, Çam Marin Kontrplak, Filmli Kontrplak, Filmsiz Kontrplak, Filmli Plywood, Filmsiz Plywood, Esnek Kontrplak, Kereste ve diğer Kontrplak ürün çeşitlerinin toptan ve perakende satışını yapmaktadır. Firmamızın Yurt dışı Kontrplak Fabrikaları bayilikleri bulunmaktadır. En iyi çözüm ve en iyi fiyatları firmamızda bulabilirsiniz. Firmamızda Kontraplak fiyatları, kontrplak çeşitleri, su kontrası, su kontrası fiyatları, kavak kontrplak fiyatları, çam, kayın, huş, eğzotik, kontrplak, beton kontrplak, marin kontraplak, çeşitleri, teknik detayları, ebatları, kullanım alanları, ölçüleri ve ayrıca plywood, plywood fiyatları ve kullanım alanlarını ekopan ve ecowood ürünleri hakkında fiyat ve kullanım alanlarını bulabilirsiniz. Amacımız en kaliteli malzemeyi en kısa zamanda müşterimizin hizmetine sunmaktır. Bu bağlamda firmamızın çalışmaları daha kaliteli ve daha hesaplı malzemeyi tüketicinin hizmetine sunma ilkesiyle devam etmektir. Öztürk Kontraplak Bölgesinde En fazla Plywood Su Kontrası Kavak Kontrplak ve Kontrplak Çeşitleri Satan Firmalar arasında yolumuza siz değerli müşterilerimizle birlikte devam etmektedir. Bu alanda sektörün öncü firmalarından olan Öztürk Kontrplak Ahşap Ürünleri Pazarlama Sanayi ve Tic.Ltd.Şti. en kaliteli ürünü en hızlı ve en ekonomik şartlarda kullanıcılarına teslim etmektedir. Web sitemizi inceleyerek ürünler hakkında detaylı bilgilere erişebilir, fiyatlar ve ürün kaliteleri hakkında güncel sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Günün her saatinde size yardımcı olacak ekibimizle görüşerek ürünlerimiz ile ilgili detaylar ve ürün siparişleri için dilediğiniz zaman bizi arayabilir ya da www.ozturkkontrplak.com web sitemizi inceleyerek mesaj bırakabilirsiniz.