6 mm Kavak Kontrplak

Yerli ve ithal kaliteli kavak ağaçlarından elde edilen kavak kontrplaklar isteğe bağlı olarak WBP tutkalından da üretilebilir. Kavak kontrplak inşaat sektörü, oto iç dizayn, ambalaj sektörü, çatı kaplama, hobi, makina model kalıp ve kapı imalatında kullanılabilir.

KAVAK KONTRPLAK

Kontrplaklar, Antik Mısır dönemlerinde imal edilmiş olan piramitlerden itibaren kullanılan, çok fonksiyonlu ürünlerdir. İnce ağaç katmanlarının birbirine yapıştırılması ve preslenmesiyle elde edilen kontrplak çeşitleri, inşaat ve mobilya sektörlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi, pres makinelerinin yaygınlaşması kontrplak kullanımını arttırmıştır

Üretim Tedarik Türkiye
EBATLAR6 x 1700 x 2200 mm
KALINLIK6 mm
AĞAÇ CİNSİ%100 kavak ağacından imal
YOĞUNLUK480/550 kg/m3 Ağırlığı
TUTKAL Üre tutkal (İç mekan için) ve isteğe bağlı olarak WBP marin tutkal
KULLANIM ALANI İnşaat sektörü, ambalaj sanayi, oto iç dizayn, çatı kaplama, kapı imalatı, hobi, makina model kalıp
STANDART ÖLÇÜ 6 x 1700 x 2200 mm

Bunlardan daha da önemlisi ağaç katmanlarını birleştiren tutkalların kalitesinin arttırılması, kavak kontrplak gibi daha önce göz ardı edilen ürünlerin tercih edilirliğini çok arttırmıştır. Genelde hızlı büyümesi ve bol olduğu için dayanıksız olduğu zannedilen kavak ağaçlarından kontrplak yapılması bu gelişimlerle doğru orantılı olarak artmıştır. Tutkal kalitesi artması ile beraber su kontrası ismi verilen suya dayanıklı kontrplaklar da üretilmeye başlanmıştır.

Bu yazımızda son yıllarda oldukça sık tercih edilen kavak kontrplak ürünleri ile ilgili kısa bilgiler vereceğiz.

Kavak Kontrplak Nedir?

Kavak kontrplak, taleplere binaen 4 ila 50 mm kalınlıklarına sahip olarak yapılan bir kontrplak türüdür. Üretiminde en az 3 katman kullanılmakta olup daha fazla mukavemet gerektiren kullanımlar için toplam 15 katmanlı da üretilebilmektedir. Mukavemetin ve fonksiyonelliğinin yüksek olması amacıyla aynı tip ağaç kullanılması esastır. Ayrıca genel olarak üre formaldehit veya WBP tutkalı kullanılarak üretilen kavak kontrplak çeşitleri mevcuttur.

Tutkal farklılıkları, ürünün iç ya da dış mekanlarda kullanılacak olmasına göre belirlenmektedir. WBF olarak bilinen suya dayanıklı tutkalla imal edilen kavak kontrplaklar, daha çok dış mekanlarda kullanılmak için tasarlanmaktadırlar. İşte bu kontrplaklar, su kontrası veya marin kontrplak olarak da adlandırılmakta olup, her ortam için ideal özellikler taşımaktadırlar.

Kavak kontrplak fiyatları, diğer tüm kontrplak türleri ve kontrplak fiyatları ile kıyaslandığında oldukça uygundur. Ancak fiyatların uygunluğu, ürünlerin seçiminde daha hassas olunmasını gerektirmektedir. Özellikle nitelikli işçilik yapılmaması ve kaliteli tutkal kullanılmaması, kavak kontrplak kalitesini direkt etkiler. Bu da ürünün mukavemeti üzerinde çok ciddi bir eksikliğe yol açar. Ürünlerin kullanım sürelerini oldukça azaltan bu sorunları engellemek için daha bilindik marka ve güvenilir firmalar ile çalışmak gerekir. Aksi durumda ucuz kavak kontrplak çeşitleri, sizlerin karşısına tatsız sürprizler çıkarabilir.

Kavak Kontrplak Kullanım Alanları

Kavak kontrplak türlerinin kullanım alanlarını belirleyen temel kıstaslar katman sayıları ve kullanılan tutkalın çeşididir. Üre formaldehit tutkallar kullanılarak üretilen kavak kontrplak çeşitleri, iç mekanlar için tercih edilirler. Örneğin mobilya imalatı, hobi malzemesi, inşaat sektörü, otomotiv sektörü ve dekorasyon amaçlı kullanılabilmektedirler. Ambalaj ve dekoratif kutuların yapımında da bu tip kavak kontrplaklar sıklıkla kullanılmaktadır.

Suya dayanıklı WBP tutkalı kullanılarak üretilen kavak kontrplak çeşitleri ise başta tekne imalatı ve dış mekân reklamcılığı için kullanılabilirler. Park ve bahçelerde kullanılan mobilyalar için de bu üründen sıklıkla faydalanılabilir.  Gemi iç dizaynı, kamyon kasaları imalatı ve çatı kaplamaları, daha fazla mukavemet gerektiren dış mekanlardandır. Bu tip yerlerde de kavak kontrplaklar kullanılabilir. Ancak buralarda kesinlikle WBP tutkalı ile üretilmiş kavak marin kontrplak çeşitleri tercih edilmelidir. Marin kontrplak ürünleri biraz daha pahalı olsa da çok fonksiyonel olarak kullanılabilecektir.Ayrıca mukavemetin artması açısından daha fazla katman sayısına sahip olan ürünlerin kullanılması önem arz etmektedir.

Kavak Kontrplak Nereden Alınır?

 Hem iç hem de dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilme özelliğine sahip olan kavak kontrplak çeşitleri, uygun fiyatları ile de dikkat çekmektedir. Dayanıklı olması, kolay şekillendirilebiliyor olması ve tadilatlara uygun yapısı kavak kontrplak kullanımını her geçen gün arttırmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile çok daha uzun süre kullanılabilmesi sayesinde, en çok satılan kontrplak çeşitleri arasında yer almaktadır. Sizler de kavak kontrplak ya da marin kontrplak alacaksanız, pek çokları gibi tercihiniz Öztürk Kontrplak olsun.

Kaliteli ürünleri, istediğiniz ebat ve boyutlarda, çok kısa sürelerde istediğiniz yere ulaştırabiliriz. 15 yılı aşkın geçmişiyle kalite standartlarını her geçen gün arttıran Öztürk Kontrplak ile siz de memnun kalırsınız. Firmamız, her aşamada sizlerin en iyi danışmanı ve yardımcısı olabilmek için var gücüyle gayret etmektedir. Biz de bu nedenle diyoruz ki: Kavak kontrplak fiyatları ve kalite açısından memnun kalmak istiyorsanız, kontrplaklar Öztürk Kontrplak’tan alınır. En uygun kontrplak fiyatları ve üstün kalite için hemen arayın.